Barkod Yazıcılar

Barkod sistemlerinin temel donanım birimlerinden olan barkod yazıcı, rulo etiketler üzerine bilgileri doğru şekilde aktarmakla yükümlü cihazlardır. Pratik ve hızlı bilgi aktarım süreçleriyle özellikle üretim ve satış sektörünün vazgeçilmez araçlarından olan bu cihaz, aynı zamanda normal yazıcılara nazaran yüksek çözünürlük niteliğine sahip barkodlar üretmesiyle de dikkat çekmektedir. 

 

Bir çok türü olan barkod yazıcıların piyasada en çok tercih edilen versiyonlarından bazıları termal, lazer ve geleneksel mürekkep baskılı yazıcılardır. Termal yazıcılar kullanıcı dostu olmaları dolayısıyla sektörde en popüler yazıcı türü olarak ön plana çıkar. Termal yazıcıları bu kadar çekici kılan temel özelliklerinden bazıları diğer türlere nazaran daha uygun fiyatlı ve pratik olmalarıdır. Lazer barkod yazıcılar yüksek kalitede üretim yapmalarıyla ön plana çıkarken, geleneksel mürekkep yazıcılar alışageldiğimiz klasik yazıcı işlevini görmektedir.

 

Barkod yazıcılar üretim hacimlerine göre endüstriyel barkod yazıcı, RFID barkod yazıcı, mobil barkod yazıcı ve masaüstü barkod yazıcı olarak da kategorize edilir. Bu türler arasında endüstriyel olanlar en yüksek hacme sahipken, masaüstü yazıcı daha çok küçük çaplı işletmelere hitap eder. Mobil yazıcı ise portatif olması yönüyle diğer yazıcılardan ayrılır. Açılımı “radyo frekanslı tanımlama” olan RFID, barkod sistemleri içerisinde teknolojik olarak en gelişmiş vizyona sahip, kendi içerisinde de pek çok alt kategoriye sahip bir yazıcı türüdür. 

 

Barkod yazıcı tercihinde bulunurken yukarıda belirtilen türler arasındaki farkları göz önünde bulundurmak oldukça önemlidir. Yaptığınız işe ve ihtiyacınıza göre size uygun cihazı üretim hacimlerini ve kullanım alanlarını dikkate alarak Barkolojik’in kaliteli ürün seçkisi arasından seçebilirsiniz. 

Barkod Yazıcı